< Powrót do nagród
Czerwiec 2016

I Edycja nagrody

W czerwcu 2016 roku miała miejsce pierwsza uroczystość wręczenia nagrody im. Józefa Oleksego. Uroczystość odbyła się w Sali kolumnowej Sejmu RP. Prof. Karol Modzelewski został laureatem pierwszej edycji nagrody im. Józefa Oleksego.

Tegoroczną nagrodę wręczyli Maria Oleksy oraz prezydent Aleksander Kwaśniewski. Uroczystość odbyła się 18 czerwca 2016 r. w sali kolumnowej Sejmu, gdzie zgromadziło się ponad 400 osób.

Spotkanie prowadził Jerzy Wenderlich, wiceprzewodniczący SLD i b. wicemarszałek Sejmu. Podkreślał, że ma ono "wspólną klamrę, którą jest przyjaźń i dobra pamięć o Józefie Oleksym".

O potrzebie zachowania pamięci i kontynuowania dorobku patrona Nagrody, mówił Andrzej Kratiuk, przyjaciel Józefa Oleksego i jeden z pomysłodawców upamiętnienia go. Wspominał jak w styczniu 2015 r. , po śmierci Józefa Oleksego, ludzie z jego środowiska uznali, że jego dorobek oraz wartości, jakim był on wierny nie mogą zostać zapomniane. 
Dlatego Nagroda będzie przyznawana tym, którzy w swojej działalności i życiu są wierni ideom, jakie przyświecały Józefowi Oleksemu.

Za osobę najbardziej godną otrzymania Nagrody po raz pierwszy jej Komitet Honorowy i Kapituła uznali prof. Karola Modzelewskiego. Jak mówiła podczas uroczystości Maria Oleksy, profesor był dla jej męża wzorem i autorytetem. 
Laureat w wystąpieniu przypomniał trudny czas, gdy na przełomie 1995 i 96 r. po fałszywych oskarżeniach, jakie padły pod adresem Józefa Oleksego, tylko nieliczni nie uwierzyli w pomówienia i nie poddali się atmosferze politycznej nagonki.

Karol Modzelewski urodził się 23 listopada 1937 r., historyk; profesor nauk humanistycznych; członek PZPR w latach 1957 – 1964, wydalony z PZPR po napisaniu wraz Jackiem Kuroniem „Listu do partii”, następnie działacz opozycji, więziony i internowany w stanie wojennym; w III RP senator I kadencji, kawaler Orderu Orła Białego.

Inicjatorami Nagrody są rodzina oraz przyjaciele Józefa Oleksego z czasów jego działalności politycznej oraz pracy naukowej w Szkole Głównej Handlowej (dawniej SGPiS). Komitet Honorowy Nagrody tworzą: Aleksander Kwaśniewski – przewodniczący, Andrzej Kurz, Hieronim Kubiak, Jacek Majchrowski, Dariusz Rosati oraz Jerzy Wenderlich.

Linki do innych źródeł:
polsatnews.pl wnp.pl portaltrybuna.pl
Wróć

II Edycja
Marzec 2018

Zobacz